Return to site

Prosty sposób na bezsenność

Chcesz spać w nocy, wstawaj wcześniej. Zostałeś zaprogramowany do wczesnego wstawania. Jeśli uważasz, że jesteś nocnym markiem, możesz się o tym przekonać jaka jest prawda.

Wykonaj test - zajmie ci to kilka tygodni. Obserwuj co się będzie z tobą działa, jak zaczniesz funkcjonować. Regularna wczesna pobudka z uwzględnieniem każdego dnia tygodnia zdziała cuda. Ważne - pamiętaj o zachowaniu ciągłości rytmów biologicznych. Wczesnym rankiem rośnie poziom naturalnych środków pobudzających (adrenaliny i kortykosterydów).

W odtworzeniu rytmu biologicznego możesz sobie pomóc przez zastosowanie kilku trików. Zainwestuj w głośny budzik. Nastaw i odstaw z daleka od łóżka. Tak byś musiał wstać, by go wyłączyć. Zmuś się do wczesnego wstawania, każdego dnia o tej samej godzinie. Dzięki czemu nastawisz również swój wewnętrzny zegar. Jeśli masz z tym trudność może pomóc ci światło. Jego rodzaj zależy od pory roku. Jeśli to pora naturalnego światła dziennego, wpuść je do mieszkania. Jeśli go brak, zainwestuj w źródło światła naśladujące pełnowidmowe światło dzienne. Światło stymuluje szyszynkę odpowiedzialną za sterowanie rytmami biologicznymi za pośrednictwem hormonów (serotoniny, melatoniny), co dostarcza więcej energii. Wcześniej wstając, wcześniej kładziesz się spać.

Jak to wygląda w praktyce? Oczywiście, błędem jest wczesne kładzenie się do łóżka, gdy nie możesz zasnąć. Oczekiwanie na sen denerwuje. Co zatem robić? Połóż się do łóżka jak poczujesz senność. Jeśli brak jest snu w ciągu 20 minut, wstań, odczekaj aż poczujesz większą senność. Połóż się ponownie. Pamiętaj o nastawieniu budzika na wczesną godzinę, nawet jeśli sen był krótki. Powtarzaj ten rytuał każdej nocy. Kładziesz się (najlepiej przed 22.00) jak czujesz senność i wstajesz codziennie o tej samej porze. Ta technika pozwoli ci zasnąć po położeniu się do łóżka. Przestaniesz cierpieć na bezsenność.

Powstałe od najmłodszych lat nawyki nie jest łatwo zmienić. Wymaga to chęci, motywacji i działania. Ale nie ma rzeczy nie możliwych.

Służymy pomocą

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly