Return to site

Poznaj CIPKĘ - zwiększ swoją szansę na ciążę

Decydujesz się na ryzykowne i niepotrzebne zabiegi w celu poczęcia dziecka. Liczysz na to, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie, by zajść w ciążę. Nie widzi w tym żadnej krzywdy. Niestety, często jest to mylne myślenie. Czasem wystarczy tylko poznać siebie.

W czasie każdego cyklu cipka wydziela różnego rodzaju, w różnych ilościach wydzielinę zwaną śluzem szyjkowym. Stanowi ona ok. 90-98% wody a jej zawartość uzależniona jest od fazy w jakiej się znajduje. Jej skład chemiczny jest bardzo złożony, zawiera różnego rodzaju elektrolity, aminokwasy, cukry proste, rozpuszczalne białka, peptydy, lipidy oraz enzymy i węglowodany glikoproteina - mucyna - składnik lepkiej nierozpuszczalnej frakcji żelowej. Eric Odeblad - szwedzki uczony prowadził badania od lat 60 ubiegłego wieku. Udowodnił on unikalność krystalicznej struktury śluzu i unikalny skład chemiczny każdego z jej typów. Wykazał, że cykliczna różnorodność śluzu jest wynikiem różnych faz cyklu i że w każdej z tych faz aktywizują się różne krypty szyjki.

Po miesiączce gdy jest niskie stężenie estrogenów, gęsty i lepki śluz zamyka ujście szyjki macicy blokując dostęp plemników. Gdy rośnie poziom estrogenów i kanał szyjki wypełnia śluz o postaci drobnych grudek wielkości 1 mm w przedsionku pochwy widzisz mętny, lepki, białawy, mleczny śluz, którego zadaniem jest przyciągnięcie niepełnowartościowych (uszkodzonych, słabiej poruszających się plemników). Śluz ten odpowiada za selekcję plemników. I jest to tzw. śluz mniej płodny, krystalizuje się w kształcie liści paproci. Możesz zobaczyć jak wygląda poprzez obserwacje go pod mini mikroskopem (urządzenie ułatwiające rozpoznawanie dni płodnych, mniej płodnych i niepłodnych). Podobną obserwację daje ślina.

W kolejnym etapie czujesz rzadki, wodnisty, przezroczysty, elastyczny, ciągnący się, płynny, dający odczucie naoliwienia, śliskości i wilgotności śluz. To za sprawą wysokiego stężenia estrogenów. Jest to śluz wysoce płodny. Śluz ten szybko przepływa pomiędzy grudkami śluzu znajdującymi się w szyjce. Cząstki mucyny w tym wilgotnym śluzie tworzą kanaliki ułatwiające przemieszczanie się plemników z szybkością ok. 3 mm na min do krypt górnej części szyjki. W ciągu 3 - 10 minut plemniki docierają na miejsce. Tam przebywają, tam też są odżywiane i partiami wysyłane w kierunku jajowodów. Po wytrysku plemniki w ciele kobiety w ok. 95% osiadają w kryptach szyjki. Po około 36 godzinach od szczytu wydzielania estrogenów wytwarzany jest śluz w górnych kryptach szyjki, który działa krótko i silnie. Zadaniem jego jest rozpuszczenie śluzu blokującego wejście plemników i uwalnia przechowywane tam plemniki. W następstwie kolejnej fazy śluzu plemniki przenoszone są z krypt do jamy macicy.

Chcesz zajść w ciąże. Właśnie dlatego powinnaś obserwować swoją cipkę. Możesz czuć suchość, wilgotność, lepkość, ślisko, mokro, naoliwienie. Wydzielinę lub jej brak możesz sprawdzić przy okazji oddawania moczu w toalecie. Możesz zrobić to bezpośrednio przez użycie czystej dłoni lub papieru toaletowego. Obserwacje prowadź przez cały dzień. Końcówka dnia daje ostateczny obraz sytuacji.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly