Return to site

Aborcja rodzi niepłodność

Zakończenie życia nienarodzonego dziecka to nie koniec wyzwania. To dla wielu kobiet i mężczyzn dopiero początek przed jakim wielu z nich staje. Bo właśnie po aborcji mogą zacząć się pojawiać symptomy po aborcyjne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za wyzwaniami zdrowotnymi zarówno ze strony fizyczne jak i psychicznej, za oziębłością seksualną i niepłodnością może stać aborcja.

Zachodzisz w niechcianą ciążę i co dalej. Usunąć czy urodzić. Co wybrać? Który wybór jest właściwy. Połowa kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z tym dylematem. Co jest lepsze, co właściwsze. Co dalej gdy wybór padnie na przerwanie ciąży a co gdy postanowisz urodzić to dziecko. Gdzie jest granica, która wyznacza właściwy kierunek.

Z jednej strony wydaje ci się, że usunięcie jest jedyną z możliwości pozbycia się problemu związanego z niechcianą ciążą. Z drugiej strony istnieje jeszcze aspekt moralny. Czy mam prawo zakończyć wzrastające we mnie życie.

Kiedy dowiadujesz się, że jesteś w nieoczekiwanej ciąży, zazwyczaj są trzy wyjścia. Sama podejmujesz decyzję co dalej, rozmawiasz o tym z partnerem i wspólnie podejmujecie decyzję lub partner podejmuję ja za ciebie. Decyzja o aborcji może być nie łatwą decyzją, tak jak podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka.

Zatem, decydując się na współżycie, najpierw zapytaj się siebie czy ten partner jest odpowiednią osobą, z którą możesz mieć potencjalne dziecko, czy chcesz z nim być, czy jest ci z nim dobrze, czy jest odpowiedzialny i troskliwy, czy czujesz się w jego towarzystwie bezpiecznie, komfortowo. Przeprowadź rozmowę z partnerem "co, gdy zajdę w ciążę". Dowiedz się jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Mężczyzna ma głęboki instynkt chronienia kobiety i dzieci. Kobieta ma głęboki instynkt czerpania z tej ochrony. Co nie znaczy, że kobieta nie jest w stanie sama sobie poradzić. Kobiety potrzebują oparcia, wsparcia w mężczyźnie. Potrzebuje wsparcia w trudnych decyzjach, potrzebuje poczucia, że może na nim polegać. I dlatego kiedy zachodzisz w ciąże i pytasz się partnera "co robimy " i dostajesz odpowiedź "cokolwiek zrobisz ja to zaakceptuję, zrobimy to co zechcesz" w kobiecie rodzi się nieufność do mężczyzny. Ta odpowiedź nie jest pomocna a wręcz wyczuwa się w niej podtekst "zrób aborcję". Czujesz , że cała odpowiedzialność spada na ciebie. NIE! W równym stopniu jesteście odpowiedzialni za powstałą sytuację. Dojrzał mężczyzna wspiera kobietę. Podejmuje rozmowę. Wspólnie znajdujecie najlepsze rozwiązanie. Jest przy tobie, towarzyszy ci. Może podejmiecie decyzję, że dziecko urodzi się i wspólnie je wychowacie, może sytuacja jest bardziej skomplikowana i dziecko wychowa jedno z was przy wsparciu drugiego a może otrzymacie wsparcie od rodziców, może to oni wychowają wasze dziecko. Jest wiele możliwości, wiele dróg. Pytanie tylko czy je dostrzegasz, widzisz. Tak wielu ludzi nie może mieć dzieci. Może zatem okaże się, że wasze dziecko będzie wielkim darem dla tych, którzy pragną dziecka a mieć go nie mogą.

Kobieta potrzebuje czuć, że mężczyzna wspiera ją, chroni i troszczy się o dziecko.

W chwili gdy zachodzisz w ciążę stajesz się matką / ojcem. Stań odpowiedzialnie przed tym faktem. Jeśli wybór padnie na usunięcie ciąży, musisz się liczyć z konsekwencjami, że być może, to może być twoje pierwsze i zarazem ostatnie dziecko. Musisz zdać sobie sprawę, że po aborcji mogą wystąpić trudności z zajściem w kolejną ciążę. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że po aborcji mogą wystąpić objawy po aborcyjne: depresja, lęk , gniew, żal, smutek, utrata chęci do życia, poczucie straty części siebie, poczucie zdradzenia, poczucie zrobienia czegoś niewybaczalnego, poczucie wstydu, wycofania w relacji, poczucie bólu. Jeśli podejmiesz decyzję o urodzeniu, tym samym bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za nowe życie. Ta decyzja wymaga dojrzałości i odpowiedzialności.

Mężczyzna tak samo jak kobieta po stracie dziecka może zmagać się z symptomami po aborcyjnymi. Często nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zaczyna czuć niechęć do zbliżenia sie do kobiety, czuje niechęć do dzieci. Ma problem z przyjęciem dotyku, z otworzeniem się na seksualność. Zmaga się ze smutkiem i depresją. Być może nie wiąże tych faktów ze sobą, bo wyparł i zapomniał o przeszłości.

Życie składa się z ciągłych wyborów, to od nich zależy jego jakość.

Co zatem możesz zrobić gdy zmagasz się z symptomami po aborcyjnymi? Uświadom sobie problem, przepracuj aborcje. Uwolnij się od przeszłości, uwolnij się od bagażu doświadczeń, cierpień. Zrzucenie tego ciężaru daje nowe życie, lżejsze życie.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly